Транснаціональні проблеми: виклики і відповіді

Курс, який допоможе орієнтуватися у сучасних глобальних процесах, розуміти як вони впливають на політику та економіку. Навички, здобуті на цьому курсі, допоможуть у вашому професійному житті: готувати якісну аналітику, дослідження, журналістські матеріали та політичні пропозиції

Попередня реєстрація


Кому буде цікаво

    Студентам та випускникам суспільствознавчих дисциплін
    Працівникам урядових, неурядових та міжнародних організацій
    Аналітикам, науковцям, журналістам, політологам
    Спраглим до нових знань незалежно від сфери зайнятості та досвіду
Illustration

Які навички ви отримаєте:

1

Розуміння понять “транснаціоналізм” та “транснаціональні виклики”, та як з ними працювати

2

Розуміння сучасних глобалізаційних процесів в світі та їх роль у щоденному житті

3

Розуміння природи протестів та революцій у диджиталізованому світі та що означає контроль над інтернетом у наш час

4

Розуміння, як розгортатимуться найгірші конфлікти ХХІ століття

5

Аналіз впливу мігрантів, туристів та діаспори на політичні процеси в світі

Хто викладає

Illustration

Іван Гомза

Завідувач кафедри публічного врядування KSE

Кандидат політичних наук, доцент

Випускник Стипендії Фулбрайта, член дослідницької мережі PONARS

Стипендіат Петрача (Університет Джорджа Вашингтона, 2022) і ім. П. Яцика (Університет Торонто, 2023)

Як проходить навчання

Формат

Офлайн: 6 вечірніх модулів по 3 год 

Особистий онлайн-кабінет

Записи занять та всі матеріали курсу в особистому онлайн-кабінеті навчальній системі Moodle

Особливості навчання

Викладач пропонуватиме ознайомлення з англомовними текстами, аби учасники/учасниці курсу мали більш широку базу для участі в дискусії, але прочитання літератури не є обов’язковою вимогою для участі в дискусії. Обговорення відбуватиметься українською для найкращого розуміння.

Сертифікат

За результатами успішного проходження курсу кожен/на учасник/ця отримає цифровий сертифікат з акредитацією CEEMAN (International Quality Assurance Accreditation, яка підтверджує на глобальному рівні, що KSE надає управлінську освіту відмінної якості та відповідно до світових стандартів)

Підтримка команди

Наші менеджери на зв'язку з вами протягом всього навчання

Про курс

Що б ви відповіли на прохання знайти щось спільне між Європейським Союзом і наркокартелем Сіналоа? Між терористичною організацією «Аль-Каїда» та «Старбаксом»? Які паралелі провели б між COVID-19 та Інтерполом? Відповідь інтригує. Це все – транснаціональні явища, непомітно вплетені у наше тут і зараз.
Подібно до гравітації, котра впливає на все – від того як обертаються планети до невдалого падіння з мотоцикла – і про яку зазвичай не замислюються, транснаціоналізм відіграє провідну, хай і не завжди очевидну роль у політичних процесах.Ми звикли уявляти внутрішню та зовнішню політики через призму національних держав.
З наукової точки зору, це так само зрозуміло, як і помилково. Держави не завжди були наріжним каменем політики. Зміни кінця ХХ – початку ХХІ століття (як то зліт транснаціональних корпорацій, поширення Інтернету, глобалізований тероризм чи формування діаспор) свідчать, що держави поступово перестають бути осердям соціального і політичного життя. Сигналів про глобальний характер викликів, з якими стикається людство, і неспроможність національних держав на них реагувати було багато. Пандемія COVID-19 лише виявилася найголоснішим.
Зрозуміти поступ популізму у Західній Європі, «культуру скасування» в США, зміну політичної риторики в Китаї, зліт рівня смертності у Мексиці, неспокій у Гуджараті чи підстави останніх виборів у Суринамі буде простіше, якщо обрати транснаціональну оптику.На курсі ми розглянемо різнопланові транснаціональні фактори такі, як патогенні мікроорганізми, етнічні діаспори, повстанські організації, адвокаційні платформи і міжконтинентальна торгівля. А оскільки частина проблем України теж має відверто транснаціональну природу, краще розуміння транснаціоналізму допоможе формуванню більш ефективних політичних рішень у країні сьогодні.

Програма

  • Заняття 1

    офлайн

    • Дифузії та кордони: теорія поширення (всього) і ТРАНС-виклики

      І. Інновації, хвороби, звички, вбивства, «лайки»: те, що може поширюватися. Вузли, мережі, когорти: там, де відбувається дифузія. Суперпоширювачі та буденні носії: хто важить більше?

      ІІ. У пастці «залізної завіси»: побудова стін як типова реакція на транснаціональні виклик від Цінь Ши Хуан-ді до Дональда Трампа. Контрабандисти проти імперій: повчальна історія «опіумних воєн». R0 і розпад Радянського Союзу: обмежити не означає контролювати. Що сьогодні контролюють держави: транснаціональний погляд на сучасні проблеми.

      ІІІ. Без кордонів чи без повноважень: сила та обмеження міжнародних організацій.

      Бонус: Дискусія на тему: «Меми і панування: як жабенятко Пепе захопило світ і що це дозволяє нам зрозуміти про сучасні проблеми?». Учасникам пропонується Розділ VII з книжки P. W. Singer & Emerson T. Brooking, LikeWar: The Weaponization of Social Media, New York: Houghton Mifflin Harcourt, 2018.

  • Заняття 2

    офлайн

    • Вітри, моровиці та технології: неантропогенні фактори (не)відомої історії

      І. Клімат, генетика і транспорт проти Римської імперії: Yersinia pestis і Північно-Атлантичне коливання як фактори зародження Європи як ми її знаємо.
      ІІ. Колумбів обмін: Plasmodium falciparum і народження сучасного світу – від Громадянської війни в США до побудови Панамського каналу.
      ІІІ. Пара і швидкість: Vibrio cholerae, індустріалізація та глобалізація 1.0: чому навчають 7 пандемій «блідого вершника».
      Бонус. Дискусія на тему: «Пандемії та забуття: чому ми пам’ятаємо моровиці менше, ніж війни?». Учасникам пропонуються Розділи XI, XIX-XXI з книжки Laura Spinney, Pale Rider: The Spanish Flu of 1918 and How It Changed the World, New York: Public Affairs, 2017.

  • Заняття 3

    офлайн

    • Джихадист з «Бігмаком»: сучасні глобалізаційні процеси

      І. «Humvee і сакура»: парадокси глобального світу. Переможці та лузери глобалізації: хто більш переконливо говорить з планетарною аудиторією і чому це важливо?

      ІІ. Надто багато …-ацій: глобалізація, глокалізація чи гробалізація? Креолізація, бразилізація та інші динамічні зміни «глобального села».

      ІІІ. Супер-системні ризики: плата за глобалізацію?

      Бонус. Дискусія на тему: «Глобалізація та популізм: чи варто вважати сучасний зліт популізму платою за глобальну економіку?». Учасникам пропонується Розділ XІI з книжки Frank Stengel, David MacDonald, & Dirk Nabers, Populism and World Politics: Exploring Inter- and Transnational Dimensions, New York: Palgrave MacMillan, 2017.

  • Заняття 4

    офлайн

    • Інтернет і Революція: суспільні рухи на глобальних аренах

      І. «Зустрічаємося о 22:30 біля пам’ятника Незалежності»: ресурси, режими і протести у діджиталізованому транснаціональному вимірі.
      ІІ. Від Чьяппаса до Гонконгу через Київ: транснаціональний активізм і глобалізований маркетинг революції. Революціонери і донори, агенти і принципали. 
      ІІІ. Соросята і рептилоїди пускають наших дітей на піцу: поляризація в Інтернеті та на вулицях – кому це вигідно? Розтоптані мрії: авторитарні режими і контроль над Інтернетом у ХХІ ст.
      Бонус. Дискусія на тему: «Чи дійсно Інтернет залишається простором звільнення у 2023 році?» Учасникам пропонуються Розділи III i IX з книжки Zeynep Tufekci, Twitter and Tear Gas: The Power and Fragility of Networked Protest,New Haven: Yale University Press, 2017.

  • Заняття 5

    офлайн

    • Комісари під чорними прапорами: транснаціональні виміри політичного насилля

      І. Тероризм у інформаційну добу: динаміт і друкарський верстат, пояс шахіда і Twitter. #AllEyesOnISIS: віртуальний халіфат і рекрути з оксбриджу. Кібервійна, якої не чекали, і недержавні актори.

      ІІ. Міська герилья 2.0: що таке транснаціоналізовані інсургенції. Як розгортатимуться найгірші конфлікти ХХІ століття та що з цим робити: географія, політика, економіка.

      ІІІ. Тамплієри і авокадо: наркокартелі та політизація кримінальної поведінки. Вуличні банди і вкрадені франшизи: коли політичне насилля стає брендом.

      Бонус. Дискусія на тему: «Кримінальні лорди і політичний контроль над населенням: реальність «чудового нового світу?» Учасникам пропонується Частина IV з книжки Ioan Grillo, Gangster Warlords Drug Dollars, Killing Fields, and the New Politics of Latin America, New York: Blumsbury Press, 2017.

  • Заняття 6

    офлайн

    • Звіяні вітром: індивідуальні траєкторії в добу транснаціоналізму

      І. Out of Poverty: туристи, мігранти, експати… Економічні опції глобального капіталізму та його політичні наслідки.

      ІІ. On the Road: біженці та громадяни світу – від Фрітігерна до Омара Абдель Рахмана. Каскад ідентичностей у ХХІ столітті. Особистий вимір транснаціоналізації: множина життєвих стилів і їхня волатильність.

      ІІІ. Catch-22: діаспори і їхні ролі у політичних процесах.

      Бонус. Дискусія на тему: «Громадянство у добу глобалізації на стероїдах: архаїчна ідея чи поняття у пошуках доопрацювання?» Учасникам пропонується Розділ ХV з книжки Rainer Bauböck & Thomas Faist, Diaspora and Transnationalism: Concepts, Theories and Methods, Amsterdam: Amsterdam University Press, 2010.

Вартість курсу - 11 000 грн

Illustration

Поспілкуватись з менеджером

Телефон: 38 050 151 17 45Email: au.gro.esk%40sesruoc