Транснаціональні виклики в сучасному світі

На курсі ви отримаєте світоглядні знання, що допоможуть краще розбиратись у глобальних процесах, які впливають на політику та підтримувати дискусію на цю тему. Глибше розуміння цих явищ допоможе у професійному житті: готувати більш якісну аналітику, дослідження, журналістські матеріали чи політичні пропозиції.

попередня реєстрація

мова - українська

Кому буде цікаво

  тим, хто вивчав чи вивчає суспільствознавчі дисципліни та хотів б поглибити свої фахові навички
  тим, хто працює в урядових, неурядових чи міжнародних організаціях
  тим, хто займається аналітикою, наукою чи журналістикою
  спраглим до нових знань незалежно від сфери зайнятості та досвіду
Illustration

Після навчання ви зможете 

1

розуміти, що таке транснаціоналізм, з якими транснаціональними викликами ми стикаємось в сучасному світі та що сьогодні насправді контролюють держави

2

розуміти, чому нас навчають епідемії і яка тут роль кліматичних змін та індустріалізації

3

знати, якими є сучасні глобалізаційні процеси в світі та яка їхня роль у нашому щоденному житті

4

краще розуміти природу протестів та революцій у диджиталізованому світі та що означає контроль над інтернетом у наш час

5

мати розуміння, як розгортатимуться найгірші конфлікти ХХІ століття та що з цим робити

6

аналізувати, як впливають мігранти, туристи та діаспори на політичні процеси в світі

Хто викладає

Illustration

Іван Гомза

Завідувач кафедри публічного врядування KSE

Кандидат політичних наук, доцент

Випускник Стипендії Фулбрайта, член дослідницької мережі PONARS

Як проходить навчання

Формат

Офлайн: 6 вечірніх модулів по 3 год 

Особистий онлайн-кабінет

Записи занять та всі матеріали курсу в особистому онлайн-кабінеті навчальній системі Moodle

Особливості навчання

Викладач пропонуватиме ознайомлення з англомовними текстами, аби учасники/учасниці курсу мали більш широку базу для участі в дискусії, але прочитання літератури не є обов’язковою вимогою для участі в дискусії. Обговорення відбуватиметься українською для найкращого розуміння.

Сертифікат

За результатами успішного проходження курсу кожен/на учасник/ця отримає цифровий сертифікат з акредитацією CEEMAN (International Quality Assurance Accreditation, яка підтверджує на глобальному рівні, що KSE надає управлінську освіту відмінної якості та відповідно до світових стандартів)

Підтримка команди

Наші менеджери на зв'язку з вами протягом всього навчання

Про курс

Що б ви відповіли на прохання знайти щось спільне між Європейським Союзом і наркокартелем Сіналоа? Між терористичною організацією «Аль-Каїда» та «Старбаксом»? Які паралелі провели б між COVID-19 та Інтерполом? Відповідь інтригує. Це все – транснаціональні явища, непомітно вплетені у наше тут і зараз.
Подібно до гравітації, котра впливає на все – від того як обертаються планети до невдалого падіння з мотоцикла – і про яку зазвичай не замислюються, транснаціоналізм відіграє провідну, хай і не завжди очевидну роль у політичних процесах.Ми звикли уявляти внутрішню та зовнішню політики через призму національних держав.
З наукової точки зору, це так само зрозуміло, як і помилково. Держави не завжди були наріжним каменем політики. Зміни кінця ХХ – початку ХХІ століття (як то зліт транснаціональних корпорацій, поширення Інтернету, глобалізований тероризм чи формування діаспор) свідчать, що держави поступово перестають бути осердям соціального і політичного життя. Сигналів про глобальний характер викликів, з якими стикається людство, і неспроможність національних держав на них реагувати було багато. Пандемія COVID-19 лише виявилася найголоснішим.
Зрозуміти поступ популізму у Західній Європі, «культуру скасування» в США, зміну політичної риторики в Китаї, зліт рівня смертності у Мексиці, неспокій у Гуджараті чи підстави останніх виборів у Суринамі буде простіше, якщо обрати транснаціональну оптику.На курсі ми розглянемо різнопланові транснаціональні фактори такі, як патогенні мікроорганізми, етнічні діаспори, повстанські організації, адвокаційні платформи і міжконтинентальна торгівля. А оскільки частина проблем України теж має відверто транснаціональну природу, краще розуміння транснаціоналізму допоможе формуванню більш ефективних політичних рішень у країні сьогодні.

Програма

 • Заняття 1

  офлайн

  • Дифузії та кордони: теорія поширення (всього) і ТРАНС-виклики

   І. Інновації, хвороби, звички, вбивства, «лайки»: те, що може поширюватися. Вузли, мережі, когорти: там, де відбувається дифузія. Суперпоширювачі та буденні носії: хто важить більше?

   ІІ. У пастці «залізної завіси»: побудова стін як типова реакція на транснаціональні виклик від Цінь Ши Хуан-ді до Дональда Трампа. Контрабандисти проти імперій: повчальна історія «опіумних воєн». R0 і розпад Радянського Союзу: обмежити не означає контролювати. Що сьогодні контролюють держави: транснаціональний погляд на сучасні проблеми.

   ІІІ. Без кордонів чи без повноважень: сила та обмеження міжнародних організацій.

   Бонус: Дискусія на тему: «Меми і панування: як жабенятко Пепе захопило світ і що це дозволяє нам зрозуміти про сучасні проблеми?». Учасникам пропонується Розділ VII з книжки P. W. Singer & Emerson T. Brooking, LikeWar: The Weaponization of Social Media, New York: Houghton Mifflin Harcourt, 2018.

 • Заняття 2

  офлайн

  • Вітри, моровиці та технології: неантропогенні фактори (не)відомої історії

   І. Клімат, генетика і транспорт проти Римської імперії: Yersinia pestis і Північно-Атлантичне коливання як фактори зародження Європи як ми її знаємо.
   ІІ. Колумбів обмін: Plasmodium falciparum і народження сучасного світу – від Громадянської війни в США до побудови Панамського каналу.
   ІІІ. Пара і швидкість: Vibrio cholerae, індустріалізація та глобалізація 1.0: чому навчають 7 пандемій «блідого вершника».
   Бонус. Дискусія на тему: «Пандемії та забуття: чому ми пам’ятаємо моровиці менше, ніж війни?». Учасникам пропонуються Розділи XI, XIX-XXI з книжки Laura Spinney, Pale Rider: The Spanish Flu of 1918 and How It Changed the World, New York: Public Affairs, 2017.

 • Заняття 3

  офлайн

  • Джихадист з «Бігмаком»: сучасні глобалізаційні процеси

   І. «Humvee і сакура»: парадокси глобального світу. Переможці та лузери глобалізації: хто більш переконливо говорить з планетарною аудиторією і чому це важливо?

   ІІ. Надто багато …-ацій: глобалізація, глокалізація чи гробалізація? Креолізація, бразилізація та інші динамічні зміни «глобального села».

   ІІІ. Супер-системні ризики: плата за глобалізацію?

   Бонус. Дискусія на тему: «Глобалізація та популізм: чи варто вважати сучасний зліт популізму платою за глобальну економіку?». Учасникам пропонується Розділ XІI з книжки Frank Stengel, David MacDonald, & Dirk Nabers, Populism and World Politics: Exploring Inter- and Transnational Dimensions, New York: Palgrave MacMillan, 2017.

 • Заняття 4

  офлайн

  • Інтернет і Революція: суспільні рухи на глобальних аренах

   І. «Зустрічаємося о 22:30 біля пам’ятника Незалежності»: ресурси, режими і протести у діджиталізованому транснаціональному вимірі.

   ІІ. Від Чьяппаса до Гонконгу через Київ: транснаціональний активізм і глобалізований маркетинг революції. Революціонери і донори, агенти і принципали.

   ІІІ. Соросята і рептилоїди пускають наших дітей на піцу: поляризація в Інтернеті та на вулицях – кому це вигідно? Розтоптані мрії: авторитарні режими і контроль над Інтернетом у ХХІ ст.

   Бонус. Дискусія на тему: «Чи дійсно Інтернет залишається простором звільнення у 2021 році?» Учасникам пропонуються Розділи III i IX з книжки Zeynep Tufekci, Twitter and Tear Gas: The Power and Fragility of Networked Protest,New Haven: Yale University Press, 2017.

 • Заняття 5

  офлайн

  • Комісари під чорними прапорами: транснаціональні виміри політичного насилля

   І. Тероризм у інформаційну добу: динаміт і друкарський верстат, пояс шахіда і Twitter. #AllEyesOnISIS: віртуальний халіфат і рекрути з оксбриджу. Кібервійна, якої не чекали, і недержавні актори.

   ІІ. Міська герилья 2.0: що таке транснаціоналізовані інсургенції. Як розгортатимуться найгірші конфлікти ХХІ століття та що з цим робити: географія, політика, економіка.

   ІІІ. Тамплієри і авокадо: наркокартелі та політизація кримінальної поведінки. Вуличні банди і вкрадені франшизи: коли політичне насилля стає брендом.

   Бонус. Дискусія на тему: «Кримінальні лорди і політичний контроль над населенням: реальність «чудового нового світу?» Учасникам пропонується Частина IV з книжки Ioan Grillo, Gangster Warlords Drug Dollars, Killing Fields, and the New Politics of Latin America, New York: Blumsbury Press, 2017.

 • Заняття 6

  офлайн

  • Звіяні вітром: індивідуальні траєкторії в добу транснаціоналізму

   І. Out of Poverty: туристи, мігранти, експати… Економічні опції глобального капіталізму та його політичні наслідки.

   ІІ. On the Road: біженці та громадяни світу – від Фрітігерна до Омара Абдель Рахмана. Каскад ідентичностей у ХХІ столітті. Особистий вимір транснаціоналізації: множина життєвих стилів і їхня волатильність.

   ІІІ. Catch-22: діаспори і їхні ролі у політичних процесах.

   Бонус. Дискусія на тему: «Громадянство у добу глобалізації на стероїдах: архаїчна ідея чи поняття у пошуках доопрацювання?» Учасникам пропонується Розділ ХV з книжки Rainer Bauböck & Thomas Faist, Diaspora and Transnationalism: Concepts, Theories and Methods, Amsterdam: Amsterdam University Press, 2010.

Попередня реєстрація

Дякуємо!

Ми вийдемо на зв'язок з вами, як тільки матимемо деталі навчання!

Can't send form.

Please try again later.

Illustration

Поспілкуватись з менеджером

Телефон: 38 067 434 76 45Email: au.gro.esk%40sesruoc